Większość Polaków nie sprawdza regulaminów w mediach społecznościowych

(2018-07-09)

Aż 55 proc. Polaków nie sprawdza regulacji dotyczących danych osobowych na portalach społecznościowych. Do tego co trzeci badany Polak loguje się na serwisach internetowych korzystając z Facebookowego konta – wynika z badań Procontent Communication.

Raport „Bezpieczeństwo w social media” informuje też, że większość z nas nie interesuje się tym, jakie dane przetwarzają media społecznościowe.
– Ponad 50 proc. badanych Polaków nie sprawdza regulaminów portali społecznościowych, z których korzystają. Co ciekawe, ta tendencja jest szczególnie silna w grupie wiekowej 35-49 lat, która wydaje się najbardziej ufnie podchodzić do przetwarzania danych osobowych przez media społecznościowe – mówi Aleksandra Młyńska, specjalista ds. digital marketingu w Procontent Communication.


Łatwo stracić kontrole nad swoimi danymi


Jak zauważają autorzy analizy, również korzystając z logowania na zewnętrznych serwisach poprzez Facebooka możemy nieświadomie przekazać dane, których nie chcieliśmy nikomu ujawnić. Tymczasem aż 1/3 badanych wykorzystuje automatyczne logowanie do serwisów internetowych za pośrednictwem konta na Facebooku. Młodzi internauci do 24 roku życia znacznie częściej wykorzystują ten mechanizm logowania (prawie 45 proc. badanych), niż osoby powyżej 35 roku życia (ok. 25 proc. badanych).

– Co zaskakujące, najbardziej czujna grupa to osoby, które nie ukończyły jeszcze 24 lat – wśród nich aż 51 proc. sprawdza zasady ochrony danych osobowych na Facebooku i innych serwisach społecznościowych. Z kolei pokolenie, które możemy nazwać pokoleniem digital natives, najchętniej loguje się poprzez Facebooka na serwisy zewnętrzne – korzysta z tego 47 proc. ankietowanych – dodaje Aleksandra Młyńska.


Krzysztof Sobczak

Organizator
Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.
Patronat Honorowy
Ministerstwo Cyfryzacji
Główni Partnerzy Merytoryczni
G+P Gawroński & Partners
Lubasz i Wspólnicy Kancelaria radców prawnych
Współpraca merytoryczna
LEX Ochrona Danych Osobowych
Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
Sieradzka & Partners
Partnerzy
Altkom
Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
PwC
Wsparcie technologiczne
LEX Compliance RODO
Patroni medialni
Prawo.pl
co do zasady
Back to Top